آبله میمون در ایران

همه چیز در رابطه باویروس جدید؛ آبله میمون

آنچه می خوانید...

با توجه به اینکه اخیرا چند مورد ابتلا به آبله میمون در دنیا مشاهده شده است و در افراد نیز سبب ایجاد نگرانی هایی شده است،در این مقاله قصد داریم به بررسی این بیماری بپردازیم و به سوالاتی که در رابطه با آن وجود دارند پاسخ دهیم.

سوالاتی مانند اینکه آیا آبله میمون خطرناک است؟ آبله میمون چیست؟ آیا آبله میمون می تواند مانند کووید۱۹ (Covid 19) نگران کننده باشد؟

پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با یکدیگر این بیماری جدید و نگران کننده در سطح جهان را بررسی کنیم و به صحبت های دکتر مریم نوکنده متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر در رابطه با این موضوع گوش دهیم.

آبله میمون (Monkeypox) یک ویروس از خانواده آبله است، مانند آبله های انسانی اما با شدت خیلی بسیار کمتر و احتمال سرایت پایین تر. معمولا این ویروس در مناطق دور افتاده ای از مرکز، غرب آفریقا و نزدیک جنگل هایی که باران های استوایی دارند از قبل دیده می شده است اما چیزی که اخیرا میزان نگرانی افراد را افزایش داده این است که در مناطق دیگری در دنیا این ویروس مشاهده و گزارش شده است. سه مورد از این موارد جدید در لندن بوده است و یک مورد نیز در شمال انگلستان دیده شده است. نکته جالبی که وجود دارد این است که با تحقیقات انجام شده متوجه شده اند که این افراد نه با یکدیگر تماس داشته اند نه تا به حال به کشور های آفریقایی سفر کرده اند.

نشانه های بیماری آبله میمون


اگر که در رابطه با نشانه ها و علائم این ویروس کنجکاو هستید، در ادامه به نشانه های این بیناری اشاره میکنیم. علائم آبله میمون عبارت اند از:

  • اول از همه فرد دچار تب و لرز، سردرد، ورم، کمردرد، درد عضلانی، بی حالی عمومی و غدد لنفاوی برجسته می شود.
  • تقریبایک تا سه روز بعد از شروع تب معمولا راش های پوستی به وجود می آیند. این راش هایی که پس از بروز علائم اولیه خود را نشان می دهند، از صورت آغاز شده و پس از آن سایر قسمت ها بدن را نیز درگیر می کند .

تمامی انواع این راش های پوستی مانند؛ ماکول ، وزیکول و پاپول و پوستول می توانند وجود داشته باشند که برخی از آن ها موجب ایجاد زخم می شوند. زمانی که زخم ها می ریزند و بر روی پوست، باعث ایجاد اسکار می شوند. همانطور که می دانید به جا ماندن زخم ها می تواند بسیار از لحاظ زیبایی آزار دهنده باشد و اعتماد به نفس شخص را به شدت کاهش دهد.معمولا ضایعات به وجود آمده خارش دار است و اسکار گذار است.

آیا بیماری آبله میمون درمان دارد؟


در رابطه با درمان این بیماری می توانیم اینگونه بگوییم که معمولا این بیماری به صورت خود به خودی درمان می شود و طی دو تا سه هفته خود محدود است و بهبود میابد.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص پوست و مو در پاسداران چه ویژگی هایی دارد؟

آیا امکان مرگ با بیماری آبله میمون وجود دارد؟


متاسفانه در مناطق آفریقایی که این بیماری شیوع بیشتری دارد، از هر ده بیمار مبتلا به آبله میمون یک مورد مرگ مشاهده شده است.

راه های انتقال بیماری آبله میمون


چه چیزی باعث ابتلا به آبله میمون می شود؟ راه های انتقال آبله میمون چیست؟ در راقع مواردی که باعث می شوند تا آبله میمون از شخصی به شخص دیگر انتقال یابد؛ عبارت اند از:

تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس

این ویروس می تواند از طریق پوست زخم شده ، دستگاه تنفسی ، از طریق چشم بینی یا دهان وارد بدن شود.

تماس مستقیم در رابطه جنسی

انتقال این ویروس از طریق تماس مستقیم در رابطه جنسی نیز گزارش شده است.

تماس با حیوانات آلوده

مورد دیگر در انتقال این ویروس تماس با حیوانات آلوده مانند میمون ، سنجاب و موش است.

این بیماری مانند آبله مرغون است و معمولا طی چند هفته بهبود خود به خود دارد، اما به این موضوع اشاره کردیم که در مواردی می تواند سبب مرگ نیز بشود.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی جای جوش و اسکار با سابسیژن

آبله میمون

درمان بیماری آبله میمون


احتمالا در رابطه با این موضوع کنجکاو هستید که آیا برای این بیماری درمانی وجود دارد یا خیر؟ متاسفانه برای درمان این ویروس که به تازگی خیلی سر و صدا کرده درمانی گزارش نشده است و تنها کاری که می توان انجام داد پیشگیری جهت جلوگیری از انتقال این بیماری است.

  • واکسیناسیون معمولی تا ۸۵ درصد از این بیماری پیشگیری می کند که ان موضوع به خودی خود جای امیدواری دارد. کارشناسان بهداشت عمومی انگلیس این اطمینان را داده اند که ما در آستانه شیوع سراسری نیستیم و خطر برای عموم مردم در انگلستان گزارش نشده است و خطری مردم را تهدید نمی کند.

آن چیزی که خوشحال کننده است، این است که از هر پنجاه فردی که با بیمار مبتلا به آبله میمون در تماس بوده اند، تنها یک نفر به این ویروس مبتلا شده است. این موضوع نشان دهنده این است که چقدر سرایت بیماری کم است.

آبله میمون در ایران


خوشبختانه تا به حال هیچ موردی از وجود آبله میمون در ایران گزارش نشده است. این موضوع به خودی خود جای امیدواری دارد زیرا خطری مردم را تهدید نمی کند.

کلام آخر

ممکن است که در رابطه با این بیماری نگران شده باشید، در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با این بیماری آشنا کنیم و از میزان شیوع آن بگوییم. در ادامه شما می توانید سوال های خود را در رابطه با این ویروس در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید تا توسط دکتر مریم نوکنده متخصص پوست و مو به شما پاسخ داده شود.

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.