بوتاکس زیر بغل

درمان تعریق شدید با تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

وقتی احساس گرما دارید یا تحت فشار عصبی هستید، عرق کردن طبیعی است. اگر بدون دلیل عرق می کنید و هیچ ضد تعریقی بدون نسخه یا نسخه ای کمکی نکرده است، ممکن است بخواهید تزریق بوتاکس را برای تعریق زیر بغل امتحان می کنید.
در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق استفاده نمایید.

تزریق-بوتاکس-برای-تعریق-شدید

هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد چیست؟

یکی از مکانیزم‌های طبیعی بدن برای دفاع از خود تعریق است. گرمای هوا، ورزش و حتی استرس و اضطراب می‌تواند باعث فعال شدن این مکانیزم شود. اما وقتی تعریق بدن بیشتر از حد عادی باشد هایپر هیدروزیس نامیده می‌شود.

 در برخی موارد تعریق بیش از حد می‌تواند علامت یک بیماری خاص یا جز عوارض جانبی برخی داروها باشد. بدون مشورت با پزشک نباید به درمان تعریق بیش از حد پرداخت زیرا پزشک، شما را به لحاظ وجود بیماری‌های زمینه ای ارزیابی می‌‌کند و علل بالقوه‌ هایپرهیدروزیس ثانویه را بررسی می‌کند تا از درمان‌ هایپرهیدروزیس ناشی از یک بیماری و عدم تشخیص علت اصلی آن اجتناب نماید.

انواع هایپرهیدروزیس

  • هایپرهیدروزیس اولیه، معمولا به دلایل نامعلومی بروز می کند و شروع آن در کودکی و نوجوانی است. با وجود نامعلوم بودن علت، اضطراب و هیجان می تواند این نوع تعریق تشدید کند. این تعریق ممکن است در نواحی مختلفی از بدن مانند دست ها و پاها و زیر بغل رخ دهد.
  • هایپرهیدروز ثانویه، تعریق ناشی از بیماری یا عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی داروهاست. استرس هیجانی و بیماری هایی مانند پرکاری تیروئید، از دلایل این بیماری هستند. این نوع تعریق بصورت متقارن در برخی نقط بدن اتفاق می افتد و ممکن است هم در خواب و هم در بیداری رخ دهد. برای مثال فرد مبتلا به هایسپرهیدروزیس ثانویه ممکن است تعریق شدید در کف دست ها و پاها را تجربه کند.

آیا بوتاکس روش مناسبی برای جلوگری از تعریق شدید است؟

بوتاکس، نام تجاری سم بوتولینوم، یک داروی تزریقی است که بیشتر باعث از بین رفتن چین و چروک می شود.  اما بوتاکس کاربردهای دیگری نیز دارد و در متوقف کردن تعریق زیر بغل نیز موثر است. بوتاکس می تواند رطوبت زیر بغل را بین ۸۲ تا ۸۷ درصد کاهش می دهد و این حالت خشکی و ضد تعریق معمولا بین ۳ تا ۱۲ ماه طول می کشد.

 این روش می تواند از بوی بد بدن نیز جلوگری کند. بوی بد عرق توسط باکتری هایی ایجاد می شود که در مکان های گرم و مرطوب رشد می کنند، در واقع اگر رطوبت را از بین ببرید، بوی بد نیز از بین می رود.  گفته می شود، دریافت بوتاکس زیر بغل به این معنی نیست که شما در مورد استفاده از دئودورانت یا ضد تعریق کاملاً بی‌ نیاز خواهید شد.  هدف از تزریق بوتاکس کاهش تعریق زیاد به مقدار طبیعی یا کمی کمتر از حد طبیعی است.  اکثر مردم پس از تزریق بوتاکس زیر بغل هنوز کمی عرق می کنند و ممکن است متوجه شوند که به دئودورانت یا ضد تعریق نیاز دارند.

بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس) زیر بغل تایید شده است.  پزشکان همچنین از آن برای سایر نواحی غیرطبیعی بدن که عرق می کنند مانند کف دست، استفاده می کنند.

نحوه عملکرد بوتاکس برای تعریق

عملکرد تزریق بوتاکس با مسدود کردن موقت مواد شیمیایی که زمان تولید عرق توسط غدد شما ترشح می شود، می باشد.  این امر بر لمس یا احساس در ناحیه زیر بغل تأثیر نمی گذارد.

برای تکمیل درمان بوتاکس برای تعریق زیر بغل تنها به یک بار مراجعه به مطب نیاز دارید.  این روش معمولاً شامل ۲۵ تزریق در هر زیر بغل است. هر بار، پزشک متخصص پوست یا درماتولوژیست شما مقدار کمی بوتاکس را دقیقاً زیر سطح پوست با یک سوزن بسیار کوچک تزریق می کند.

پس از تزریق شما باید در عرض سه تا چهار روز شاهد بهبودی در شدت تعریق باشید.  اثرات کامل کاهش رطوبت و تعریق بدن در حدود دو هفته اتفاق می افتد.


آیا تزریق بوتاکس زیر بغل عوارض جانبی دارد؟

عرق برای خنک کردن بدن شما ضروری است.  بنابراین اگر برای جلوگیری از تعریق زیر بغل تزریق بوتاکس می کنید، آیا از سرد شدن بدن شما جلوگیری می کند؟  نه! زیرا هر ناحیه از بدن شما که عرق می کند تنها بخشی از کل غدد عرق شما را دارد.  زیر بغل شما ۲ درصد از آنها را دارد.  کاهش تعریق در چند ناحیه کوچک بر توانایی بدن شما برای خنک شدن تأثیر نمی گذارد.

 نگرانی دیگری که مردم دارند این است که تعریق کمتر در یک قسمت از بدن باعث افزایش عرق در قسمت های دیگر می شود.  اما این اتفاق هم نمی افتد.

 که تزریق بوتاکس در زیر بغل علاوه بر رفع فوری تعریق زیاد، تقریباً هیچ عارضه جانبی ندارد.  شایع ترین عارضه جانبی، ضعف عضلانی است، اما این موضوع بیشتر برای نواحی مانند کف دست نگران کننده است.

عوارض بوتاکس زیر بغل معمولا به صورت زیر است:

  • کبودی زیر بغل
  • احساس درد در ناحیه زیر بغل

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

  • پس از درمان با بوتاکس زیر بغل از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری کنید.
  • پس از درمان با بوتاکس از آب گرم برای استحمام استفاده نکنید و سعی کنید با آب ولرم یا سرد دوش بگیرید.
  • پس از درمان با بوتاکس از اپلاسیون استفاده نکنید و سعی کنید انجام اپیلاسیون را به تعویق بیندازید
  • پس از درمان با بوتاکس از دست زدن و مالیدن زیر بغل بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید.
  • پس از درمان با بوتاکس برای کاهش تورم و کبودی در ناحیه زیر بغل از کمپرس یخ استفاده کنید.

بهترین دکتر تزریق بوتاکس زیر بغل

یک متخصص پوست خوب دارای تجربه و مهارت کافی می تواند با خیال راحت تزریق بوتاکس را انجام دهد. بنابراین به دنبال پزشکی باشید که به طور مکرر از بوتاکس برای تعریق بیش از حد استفاده می کند، نه فقط برای چین و چروک. به‌علاوه، یک متخصص پوست واجد شرایط می‌داند چه کسی نباید بوتاکس کند: «افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند یا کسانی که بیماری‌ هایی مانند میاستنی گراویس دارند معمولاً کاندید مناسبی برای این روش نیستند.»

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.