تاثیر تغذیه بر سلامت

تاثیر تغذیه بر پوست و مو

آنچه می خوانید...

در این مقاله قصد داریم در رابطه با اهمیتی که تغذیه بر سلامت پوست و مو دارد سخن بگوییم. یکی از سوالاتی که همیشه وجود دارد این است که آیا تغذیه می تواند بر سلامت پوست و مو تاثیر بگذارد و به تقویت آن کمک کند؟ همراه ما باشید تا این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم و به سخنان دکتر مریم نوکنده در رابطه با آن گوش دهیم.

تاثیر تغذیه مناسب بر سلامت پوست و مو


در این که تغذیه مناسب بر سلامت پوست و مو تاثیرات بسیاری دارد، هیچ شکی وجود ندارد، اما نمی‌توانیم بگوییم که صدرصد سلامت پوست و مو را تضمین می کند. در هر صورت سلامت پوست و مو یک مبحث کلی است و به موارد زیادی بستگی دارد که تغذیه یکی از آن ها است.

بیشتر بخوانید: سابسیژن چه تاثیری بر جوانسازی پوست دارد؟

مصرف چه موادی برای داشتن پوستی بهتر مناسب است؟


تغذیه مناسب در واقع همان رژیم غذایی سالم است؛ اینکه از مصرف برخی از مواد ناسالم؛ مانند فراورده های کنسروی، غذا و موادی که مانده است، سوسیس و کالباس ، فست فود و تنقلاتی مانند چیپس و پفک که برای سلامتی مضر هستند پرهیز شود و به جای آن ها از رژیم غذایی استفاده شود که همه گروه های غذایی در آن جا گرفته باشند.

  • مصرف موادی مانند میوه و سبزیجات تازه و آب به میزان کافی و فراوان در طول روز (مصرف آب تا مقدار زیادی به شادابی و طراوت پوست کمک می کند)؛ بخشی از داشتن رژیم غذایی سالم هستند.

البته این نکته لازم به ذکر است که رژیم غذایی سالم در فرد سالم معنا پیدا خواهد کرد، فردی که مشکل ژنتیکی و گوراشی ندارد، بایوپس معده نکرده است و قبلا رژیم سختی نگرفته است، در این افراد ممکن است تغذیه سالم تحت نظر پزشک به مکمل ها و ویتامین ها سوق داده می شود.

  • برای مثال در افرادی که کمبود ویتامین دی و کمبود آهن دارند، مکمل ها و ویتامین ها تجویز می شوند تا مقدار املاح مورد نظر در آن ها تامین شود.
تاثیر تغذیه بر سلامت پوست و مو

تاثیر نوشیدن آب بر سلامتی


آب چه نقشی در سلامتی پوست و مو دارد؟ اهمیت مصرف آب نه تنها در سلامت پوست و مو، بلکه برای سلامتی کاملا واضح است. نوشیدن آب باعث هیدراته کردن پوست می شود و کمبود آن همان دلیلی است که باعث پیری زودرس پوست و بروز چین و چروک بر روی آن می‌شود.همچنین در سلامت مو هم نقش دارد.

  • نمی‌توان گفت که فقط مصرف آب کافی است اما در افرادی که تغذیه سالم دارند و کمبود ویتامین ندارد، نوشیدن آب به اندازه یک کرم آبرسان در دراز مدت در پوست تاثیر دارد، به این معنا که آبی که می نوشیم در پوست جذب شده و باعث کاهش چروک های سطحی می‌شود.

اما به این نکته توجه داشته باشید که کمبود آب، باعث آسیب می‌شود اما مصرف بیش از اندازه آن به جوانسازی پوست کمک نمی‌کند و شاید باعث بروز برخی از عوارض جانبی شود.

آیا گیاهخواری به سلامت پوست و مو آسیب می زند؟


در افراد گیاهخوار، که گوشت را از رژیم غذایی خود حذف می کنند، در این افراد آسیب زیادی وجود ندارد زیرا پروتئین لازم می تواند با مصرف ماده دیگری جایگزین شود و با یک رژیم غذایی سالم آسیب زیادی به فرد وارد نمی‌شود.

در افرادی که علاوه بر گوشت هیچ کدام از محصولات حیوانی (شیر، عسل و ..)را مصرف نمی‌کنند بسیاری از منابع دریافت پروتئین حیوانی حذف می‌شود و شاهد کمبود پروتئین و کلسیم خواهیم بود. زمانی که دریافت پروتئین در بدن کاهش یابد، بسیاری از آنزیم بدن که سوخت و ساز آن‌ها با پروتئین است، دچار نقص می‌شوند و فرد به سمت نقص ایمنی می‌رود. برای مثال کمبود کلسیم باعث شکنندگی استخوان می‌شود و در واقع آسیب در این دسته افراد به شدت از نوع اول بیشتر است.

تغذیه و پوست

اگر که در این دسته قرار دارید و می‌خواهید به حفظ رژیم گیاهخواری خود ادامه دهید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید و پروتئین های گیاهی را جایگزین پروتئین های حیوانی کنید.

یکی از منابع گیاهی عالی برای دریافت پروتئین، سویا است برای دریافت کلسیم می‌توان از کنجد استفاده کرد. به صورت کلی اگر رژیم غذایی کاملی برای افراد گیاهخوار وجود نداشته باشد، بله باعث آسیب خواهد شد.

نشانه های کمبود پروتئین بر روی پوست


اولین و شایع ترین نشانه های کمبود پروتئین بر روی پوست بروز می‌کند، خصوصا در بچه هایی که سو تغذیه دارند. نشانه های دیگری هم وجود دارد؛ اما به صورت کلی اولین نشانه ها می توانند بر روی پوست، مو و ناخن باشند.

طبق آخرین مقالات علمی تنها عاملی که در تغذیه با آکنه ارتباط دارد، رژیم شیر کم چرب است. تنها ماده غذایی که باعث آکنه می شود شیر کم چرب است. اما افراد زیادی به مطب مراجعه می کنند و دلیل آکنه و جوش های خود را مصرف آجیل و برخی از مواد غذایی می دانند. درست است که مقالات علمی از اهمیت بالای برخوردار هستند اما نمی‌توان از تجربه متخصص پوست و مو را در این موارد چشم پوشی کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین متخصص پوست و مو در پاسداران را پیدا کنیم؟

رژیم غذایی و حساسیت پوستی


حساسیت های پوستی هیچ ارتباطی با رژیم غذایی ندارد. مواد غذایی می توانند باعث آلرژی سیستمیک و به دنبال آن تغییرات پوستی شوند؛ برای مثال حساسیت به یک ماده غذایی می تواند باعث بروز کهیر شود. اما حساسیت هایی که فقط مرتبط با پوست هستند نمی توانند به رژیم غذایی مرتبط باشند.

در مواردی که فرد مراجعه می کند و از تجربه خود پس ار مصرف نوع خاصی از مواد غذایی صحبت می کند، عدم مصرف آن برای او تجویز می شود اما در موارد دیگر خصوصا در کودکانی  که اگزما یا خشکی پوست دارند منع هیچ ماده غذایی درست نیست و تجویز نمی‌شود.

رابطه بین تایپ پوستی و تغذیه


افراد به طور ژنتیکی به سه تایپ پوستی تقسیم می شوند؛ خشک، مختلط و چرب.

این موضوع به طور ژنتیکی و وابسته به غدد پوستی است و هیچ ارتباطی با تغذیه پیدا نمی کند، یعنی نمی توان گفت که با مصرف چربی، ممکن است پوست چرب داشته باشیم . هیچ تغییر شناخته شده ای بین تایپ پوستی و نوع تغذیه وجود ندارد.

توصیه های لازم برای سلامت پوست و مو


اولین و مهم ترین عامل ژنتیک است، اما در مواردی که به خود فرد برمی‌گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغذیه مناسب و جا دادن همه گروه های غذایی در رژیم غذایی
  • خواب مناسب
  • پرهیز از استرس و اضطراب
  • مراقبت از پوست
  • استفاده از ضد آفتاب
  • شست و شوی پوست قبل از خواب با شوینده مناسب نوع پوست
  • استفاده از تونر ها برای افراد با پوست چرب

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.