تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس (از مزایا تا هزینه)

آنچه می خوانید...

یکی از محبوب ترین روش ها برای جوانسازی و رفع چین و چروک، تزریق بوتاکس می باشد. برای انجام این عمل زیبایی از سم بوتولینوم استفاده می شود. این سم باعث می شود که عضلات صورت به طور موقت فلج شوند و چین و چروک روی پوست از بین برود. خانم ها و آقایان زیادی از پوست خود رضایت ندارند و از تزریق بوتاکس کمک می گیرند تا پوستی شاداب و شفاف داشته باشند.

تزریق بوتاکس چیست؟

ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست از مهم ترین مشکلاتی است که برای پوست به وجود می آید و بسیار آزار دهنده است. روش های زیادی برای از بین بردن این مشکلات وجود دارد که از محبوب ترین آن ها تزریق بوتاکس می باشد. این روش در کوتاه ترین زمان پوست شما را صاف و شفاف می کند.

این روش اثرگذاری و ماندگاری بسیار بالایی دارد اما اگر شما می خواهید نتیجه ی بهتر و بیشتری از آن بگیرید، باید چند مرتبه از آن استفاده کنید. فاصله ی بین دفعات به نظر پزشک بستگی دارد و او با معاینه ی شما، زمان بعدی انجام بوتاکس را برای شما بازگو می کند.

برخی از افراد گمان می کنند که بوتاکس تنها یک عمل زیبایی می باشد. اما این تصور اشتباه است زیرا بوتاکس علاوه بر جنبه ی زیبایی جنبه ی درمانی نیز دارد. به طور مثال با استفاده از این روش می توان مشکلاتی مانند سردرد های میگرنی، عدم قرینگی صورت، تعریق زیاد و … را درمان کرد.

تزریق بوتاکس برای چه قسمت هایی از بدن استفاده می شود؟

با توجه به کاربرد های مختلفی که تزریق بوتاکس دارد، می توان برای قسمت های متفاوتی از بدن، از بوتاکس استفاده کرد. اما برخی از قسمت های بدن نیاز بیشتری به تزریق بوتاکس دارند. به همین سبب خانم ها و آقایان زیادی آن ها را انجام می دهند. از رایج ترین این قسمت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خطوط اخم ، خطوط پیشانی، خطوط خنده، خطوط زیر چشم، خطوط روی گردن و ….

افرادی که در حالت عادی اخم دارند، به مرور زمان خطوط ریزی بین دو ابروی آن ها به وجود می آید که ظاهر افراد را با مشکل مواجه می کند. به طور کلی خطوط روی پیشانی می تواند به دلیل استفاده نکردن از عینک آفتابی در زیر نور خورشید نیز به وجود آید.

خطوط روی گردن و زیر چشم نیز به مرور زمان روی پوست افراد به وجود می آید که باعث بیشتر نشان دادن سن افراد می شود. در نتیجه باید با استفاده از روش های مختلف مانند تزریق بوتاکس این خطوط را از بین برد.

مهم ترین مزایای تزریق بوتاکس

همانطور که بیان کردیم تزریق بوتاکس مانند تزریق چربی به صورت در بین افراد محبوبیت بسیار زیادی دارد. این محبوبیت به دلیل مزایای بیشماری است که این روش دارا می باشد. مهم ترین مزایای تزریق بوتاکس شامل موارد زیر می شود.

  • مهم ترین مزیت این روش درمانی، اثرگذاری بالای آن می باشد. در حقیقت شما زمانی که این تزریق را انجام می دهید، می توانید به راحتی نتایج آن را مشاهده کنید. زیرا در کمترین زمان شما شاهد از بین رفتن چین و چروک های روی پوست خواهید بود و می توانید از پوستی جوان و شفاف لذت ببرید.
  • نداشتن دوره ی نقاهت و انجام آن تنها به وسیله ی بی حسی از دیگر مزایای این روش به شمار می رود. افرادی که قصد دارند تزریق بوتاکس را انجام دهند، بهتر است بدانند که نیازی به بستری شدن نیست و شما بعد از انجام آن به راحتی می توانید فعالیت های روزمره ی خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهید.
  • اگر شما جزء افرادی هستید که نمی توانید درد را تحمل کنید، باید بدانید که این روش زیبایی و درمانی درد بسیار کم و ناچیزی دارد که به راحتی می توانید آن را تحمل کنید. برای کاهش درد، پزشک از پماد های بی حسی مخصوص استفاده می کند تا شما در زمان انجام تزریق بوتاکس دردی را احساس نکنید.
  • یکی از مهم ترین مزایای تزریق بوتاکس، کاربردی بودن آن می باشد. این روش کاربرد های بسیار زیادی دارد به همین سبب هر کس با هر مشکلی می تواند از آن استفاده کنید. علاوه بر جنبه ی زیبایی، می توانید از جنبه ی درمانی آن نیز استفاده کنید.
  • قیمت و هزینه همیشه برای افراد مهم بوده است. یکی از مزایای مهم این روش، هزینه ی پایین آن نسبت به روش های دیگر جوانسازی پوست می باشد. در نتیجه هر فردی با هر بودجه ای می توان از آن استفاده کند.

عوارض تزریق بوتاکس

از آنجایی که عمل تزریق بوتاکس عملی بسیار حساس است، بهتر است که توسط بهترین متخصص پوست و مو انجام شود. در صورتی که این تزریق به صورت اصولی و با مهارت بالا انجام شود، خطر زیادی شما را تهدید نخواهد کرد. در غیر این صورت ممکن است که با مشکلاتی نظیر؛ عفونت، خونریزی، بی حس شدن ناحیه تزریق و … مواجه شوید.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

بعد از عمل زیبایی و درمانی، افراد  باید اقداماتی را انجام دهند تا بتوانند بهترین نتیجه را از عمل بگیرند و دوره ی نقاهت کوتاه تری نیز داشته باشند. از مهم ترین اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس باید به موارد زیر اشاره کرد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس
  • بعد از انجام این عمل به صورت طبیعی کبودی و تورم روی صورت شما به وجود می آید که جای هیچ نگرانی نیست. این موارد به مرور زمان از بین می رود.
  • تا ۶ ساعت بعد از انجام تزریق بوتاکس نباید به صورت خود دست بزنید و به آن فشاری وارد کنید. علاوه بر آن مراقب باشید که سر خود را در این زمان به پایین خم نکنید و بیشتر دراز بکشید. در زیر سر خود چند بالش قرار دهید تا در طی این ۶ ساعت مشکلی برای بوتاکس زیر پوست شما به وجود نیاید.
  • تا یک روز بعد از انجام این عمل زیبایی باید از آب زدن به صورت و آرایش کردن دوری کنید. زیرا این موارد می تواند به در نتیجه ی عمل خلل وارد کند.
  • تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس، باید از دخانیات، الکل و موارد مشابه دوری کنید. این کار باعث می شود که دوره ی نقاهت کمتری داشته باشید. علاوه بر آن در طی این یک هفته سعی کنید گریه نکنید.
  • اگر می خواهید دوره ی نقاهت شما کوتاه تر باشد، از رنگ کردن مو، شسوار کشیدن و موارد مشابه دوری کنید. این اقدامات دوره ی نقاهت شما را زیاد می کند.

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.