تزریق ژل و بوتاکس

ژل و بوتاکس چه تفاوتی دارند؟

آنچه می خوانید...

آیا درباره تزریق ژل و بوتاکس اطلاعات کافی دارید؟  اکثر افراد می خواهند با تزریق ژل و بوتاکس تغییراتی در چهره خود ایجاد کنند. اکثر خانم ها با مراجعه به مطب پزشکان زیبایی می خواهند، این تزریق را انجام دهند تا چین و چروک های روی پوستشان از بین برود. این دو متد زیبایی به این دلیل که نتایج فوری و عوارض جانبی کمی دارد، مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است. اما این دو روش چه تقفاوتی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله این دو روش را بررسی کرده ایم و به تفاوت های آن ها پرداخته ایم.

تزریق بوتاکس

در باکتری کلستریدیوم بوتولینوم، سمی به نام بوتولینوم  تولید می شود. برای انجام تزریق، نوروتوکسین سم را رقیق کرده و به ناحیه مورد نظر تزریق می کنند. تزریق بوتاکس موجب بی حرکتی و فلج شدن نواحی عضلات پیشانی، اطراف چشم، بین دو ابرو و غیره می گردد. در نتیجه بی حرکتی عضلات، پیام های عصبی به عضلات مورد نظر ارسال نمی شود و انجام حرکاتی مثل جمع کردن چشم ها، اخم کردن و بالا بردن پیشانی  مختل می شود. تزریق بوتاکس یک روش مقرون به صرفه و موثر است که با کمترین عوارض، به جوانسازی پوست کمک شایانی می کند. با تزریق بوتاکس می توان خطوط، چین و چروک های روی پوست را از بین برد.

 موارد استفاده از تزریق بوتاکس

 • بهبود سردردهای میگرن
 • درمان تعریق بیش از حد
 • برطرف شدن خط اخم و خط پیشانی
 • بالا کشیدن ابروها
 • بالا بردن گوشه لب ها
 • موجب کاهش نمایان شدن لثه ها در هنگام خندیدن می شود.
 • از بین بردن چروک های زیر چشم
 • درمان خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ها
 • از بین بردن چروک های روی بینی
 • -برطرف شدن چروک های اطراف دهان
 • درمان چروک های گردن
 • بالا بردن نوک بینی

موارد منع استفاده از تزریق بوتاکس

 1. خانم های باردار و شیرده
 2. کسانی که عملکرد ماهیچه های صورت آنها ضعیف می باشد.
 3. کسانی که اسکارهای عمیق  و یا پوست خیلی ضخیم دارند.
 4. کسانی که مبتلا به بیماری فلج چندگانه یا مولتیپل اسکلروز و یا بیماری عصبی – ماهیچه ای  می باشند.

آیا تزریق بوتاکس خواص درمانی دارد؟

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق دست ها و زیر بغل،  پرش پلک، تیک گردن و انقباض آن، درمان لوچی شدید چشم ها و درمان اسپاسم عضلات گردن مناسب است.

عوارض جانبی استفاده از تزریق بوتاکس

در صورتی که برای تزریق بوتاکس به متخصص پوست و مو با تجربه و ماهر مراجعه کنید خطرات جدی شما را تهدید نخواهد کرد. اما عوارض جانبی که ممکن است بعد از تزریق با آن مواجه شوید عبارت است از:

 1. کبودی
 2. افتادگی پلک که تا چند هفته طول می کشد.
 3. ایجاد قرمزی و سوزش چشم
 4. ایجاد سردرد

تزریق ژل

ژل ها و یا فیلرها، حجم دهنده های پوستی می باشند که برای جوانسازی پوست استفاده می شوند. با تزریق ژل، حجم و فرم زیباتری ایجاد می گردد. تزریق ژل برای از بین بردن چین و چروک ها و جبران حجم از دست رفته اعضاء صورت و یا اندام استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده ژل و یا فیلرها شامل اسید هیالورونیک با ماندگاری ۶ تا ۱۲ ماه، کلاژن با ماندگاری ۴ ماه و اسید پلی ال- لاکتیک با ماندگاری ۲ سال می باشند.

موارد استفاده از تزریق ژل

 1. گونه گذاری با تزریق ژل
 2. از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم، کناره های لب ها و خط پیشانی
 3. درمان خطوط ایجاد شده بر روی صورت مانند خط خنده و خط اخم
 4. برطرف شدن گودی زیر چشم ها
 5. انجام زاویه سازی فک با تزریق ژل
 6. برجسته کردن لب ها
 7. برجسته کردن چانه

عوارض تزریق ژل

 1. واکنش آلرژیک
 2. ایجاد کبودی
 3. ایجاد عفونت
 4. خارش و یا بی حسی در ناحیه تزریق
 5. ایجاد قرمزی
 6. برجای ماندن جای زخم و یا اسکار
 7. ایجاد تورم

آیا تزریق ژل و بوتاکس به طور همزمان انجام می شود؟

تزریق ژل و بوتاکس  همزمان در یک جلسه درمانی بهتر است، انجام نشود. توصیه می شود که انجام این دو روش با فاصله زمانی یک هفته و در جلسه های جداگانه انجام شود. در صورتی که مجبور باشید که تزریق ژل و بوتاکس در یک جلسه انجام دهید، باید ابتدا تزریق ژل را انجام داده و در انتها تزریق بوتاکس انجام شود.

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های کم عمق و سطحی صورت می باشد ولی تزریق ژل می تواند، خطوط عمیق را نیز از بین ببرد و به پوست حجم دهد.  اگر پوست صورت شما دچار هر دو نوع مشکل می باشد، می توانید به طور همزمان از ترکیب تزریق ژل و بوتاکس استفاده کنید.  ماندگاری استفاده از  روش ترکیبی بیشتر از هنگامی است که فقط از تزریق ژل  استفاده می شود.

تفاوت تزریق ژل و تزریق بوتاکس

 1. ماندگاری نتیجه تزریق ژل نسبت به نتیجه تزریق بوتاکس بیشتر می باشد. ماندگاری بوتاکس برای مدت ۴ الی ۶ ماه است و بعد از گذشت این زمان باید تزریق مجدد انجام شود.
 2. تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط عمیق استفاده نمی شود ولی تزریق ژل برای برطرف کردن خطوط عمیق  موثر می باشد.
 3. هزینه تزریق بوتاکس نسبت به هزینه تزریق ژل کمتر می باشد.
 4. تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های ریزی که به دلیل کمبود کلاژن ایجاد می شود، موثر نمی باشد ولی تزریق ژل می تواند، این خطوط، چین و چروک ها را از بین ببرد.
 5. بوتاکس باعث شل شدن و یا کند شدن فعالیت عضلات محل تزریق می شوند اما ژل ها یا فیلرها به عنوان پرکننده و حجم دهنده زیر پوست عمل می کنند.
 6. برای بهبود اندازه لب ها و از بین بردن چروک های اطراف دهان، می توان از ژل استفاده کرد. با تزریق بوتاکس به نزدیک دهان ممکن است، افتادگی لب ها و یا نامتقارن شدن لبخند ایجاد شود.
 7. تزریق ژل برای حجم دهی به طور مستقیم به داخل لب ها انجام می شود ولی بوتاکس در اطراف لب ها استفاده می شود.
 8. برای رفع خطوط پیشانی و خط اخم، در درجه اول از بوتاکس استفاده می شود زیرا ممکن است تزریق ژل باعث انسداد عروق و یا نکروز پوست شود.
 9. تزریق بوتاکس در بخش فوقانی صورت بیشتر استفاده می شود و جهت درمان افتادگی گونه و اطراف لب نمی توان، از آن استفاده کرد. فیلرها با ایجاد گونه و درمان افتادگی پوست می توانند، در ایجاد زیبایی صورت موثر باشند.

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.