کاشت مو در خانم ها

کاشت مو در خانم ها

آنچه می خوانید...

نیازهای سلامتی زنان اغلب در مقایسه با مردان کاملاً منحصر به فرد است و همین امر در مورد ریزش مو نیز صادق است.  بروز نسبی غیر معمول طاسی زنانه آن را برای زنانی که از این عارضه رنج می برند بسیار ناراحت کننده تر می کند. درمان ریزش موی زنانه به دلیل پراکندگی الگوی ریزش مو، تنوع مدل موی زنانه و شکل خط موی زنانه نسبت به مردان متفاوت است.  به عنوان مثال، به جای ریزش موی قسمت بالایی پیشانی، مانند آنچه در مردان مشاهده می‌شود، خط موی زنان به سمت پایین می‌آید و گرد می‌شود، که در یک زاویه متمایز به سمت عقب قرار دارد بنابراین الگوی کاشت مو در خانم ها با آقایان متفاوت است.

علت ریزش مو در زنان

برای اکثر زنان، ریزش مو به دلیل طاسی ارثی رخ می دهد. اما سایر علل پزشکی نیز می توانند در این امر نقش داشته باشند، از جمله سطوح پایین آهن و هورمون تیروئید، افزایش سطح تستوسترون، اختلالات هورمونی و بارداری.
 یکی دیگر از علل شایع ریزش مو در زنان مربوط به جای زخم به دنبال جراحی صورت (مانند لیفت صورت و لیفت شقیقه) است. در نهایت، برخی از زنانی که دارای پیشانی بسیار بلندی هستند (بصورت مادرزادی یا پس از جراحی زیبایی صورت) به دنبال بهبود هارمونی صورت، چه از طریق کاشت مو، یا یک روش جراحی کاهش خط مو هستند.

 پزشکان پوست و مو پیچیدگی های کاشت مو در زنان را درک می کنند و در حصول اطمینان از ایمن و موثر بودن جراحی قبل از حرکت به سمت جلو بسیار مراقب هستند.  در حالی که کاشت مو در زنان تفاوت‌ های ظریف خاص خود را دارد، برای بیمار مناسب می‌تواند نتایج متحول کننده و ترمیمی ایجاد کند.

چه خانم هایی برای کاشت مو کاندید مناسبی ی باشند ؟

زنانی که ریزش مو را به دلیل ژنتیک، برخی دارو ها، بارداری یا سایر شرایط را تجربه می کنند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت مو باشند. ریزش مو می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد و می تواند منجر به ناراحتی بسیاری از زنان باشد.  ممکن است انواع مدل های مو، اکستنشن مو، کلاه گیس و کرم و یا قرص های مختلفی را امتحان کرده باشید اما از نتایج ناامید شده باشید. بسیاری از خانم ها نازک شدن کلی موهای خود یا کاهش رویش مو را تجربه می کنند. کسانی که در حال بررسی این روش هستند باید دارای مناطقی با رشد موی متراکم باشند که فولیکول های موی اهداکننده را می توان برداشت کرد.

به طور کلی خانم ها با شرایط زیر کاندید مناسبی برای کاشت مو می باشند:

 • الگوی ریزش موی مردانه : ریزش مو از ناحیه جلو و فرق سر باعث می‌شود زنانگی چهره کاهش یابد و دراین‌نوع از ریزش، کاشت مو برای زنان توصیه می‌شود.
 • ریزش مو به دلیل کشش ریشه‌های مو : گاه زنان به دلیل استفاده از مدل موهایی مانند دم‌اسبی، بیش از حد موهای خود را می‌کشند. این امر باعث می‌شود ریشه‌های مو به‌تدریج ضعیف شده و در‌نتیجه منجر به طاسی شود.
 • ریزش مو به دلیل جراحی پلاستیک : جراحی‌های متعدد کشش پوست صورت می‌تواند باعث ریزش موی قسمت‌های جلویی سر شود. به همین دلیل ممکن است برگشت موی از‌دست‌رفته تنها از طریق کاشت مو اتفاق بیفتد.
 • ریزش مو به دلیل زخم : گاه براثر حوادثی مانند تصادف و سوختگی با آتش یا مواد شیمیایی، زخم‌های شدیدی در ناحیه سر ایجاد می‌شود که ریشه‌های مو را از بین می‌برد و تنها راه برای پر کردن مو در این نواحی، کاشت مو است.
 • خط رویش بالاتر از حد معمول : بعضی از زنان به‌دلیل عوامل موروثی خط رویش موی بالاتری نسبت به حالت طبیعی دارند. به‌همین دلیل برای ایجاد تعادل، دراین حالت کاشت مو توصیه می‌شود.
 • تریکوتیلومانیا : تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن موی وسواسی یکی از عوامل از‌دست‌دادن مو است. در این اختلال فرد ناخودآگاه مقدار قابل توجهی از موهای خود را می‌کند که می‌تواند آسیب غیرقابل جبرانی به‌ بار ‌آورد. به‌همین‌دلیل پیشنهاد می‌شود ابتدا به یک روان‌پزشک مراجعه شود و بعد از درمان این اختلال برای جبران موی از‌دست‌رفته از روش‌های مختلف کاشت مو استفاده شود.

نحوه انجام کاشت مو در خانم ها

جراحی کاشت موی زنانه در دنیا یک راه حل طولانی مدت و قطعی برای زنانی می باشد که موهای نازک یا کم پشت را تجربه می کنند.  یک متخصص پوست و مو خوب ابتدا الگوی طاسی شما را تجزیه و تحلیل می کند و به شما کمک می کند تا مناطقی که پیوند مورد نیاز است را، تعیین کنید. محل اهدا کننده، معمولاً در پشت سر در مکانی مشخص شناسایی می شود سپس فولیکول ها برداشت شده و برای جابجایی آماده می شوند.

جراح با ظرافت هر مو را به گونه ای قرار می دهد که تراکم و ضخامت طبیعی به شما بدهد.  ممکن است برای رسیدن به پر پشتی مورد نظر خود به چندین جلسه کاشت نیاز داشته باشید که بین هر عمل زمان برای بهبودی وجود دارد

سپس پزشک تصمیم می‌گیرد کدام‌ یک از دو روش استخراج واحد فولیکولی کاشت مو به روش FIT  یا پیوند واحد فولیکولیFUT گزینه بهتری برای بیمار است. همچنین پزشک ممکن است تصمیم بگیرد پیش از کاشت و پیوند مو یا در حین آن درمان دارویی برای بیمار تجویز کند.

آمادگی های قبل از کاشت مو در خانم ها

 • حداقل به مدت  48 ساعت قبل از عمل سیگار نکشید و الکل ننوشید.
 • از کوتاه کردن مو قبل از جراحی خودداری کنید، به خصوص اگر می خواهید برش های برداشت گرافت را با موهای خود بپوشانید.
 • موهای خود راقبل از عمل بشویید. 

 بهبودی پس از کاشت مو چگونه است؟

در همان روزی که عمل کاشت مو انجام می دهید به خانه باز خواهید گشت. شما باید در چند روز اول پس از عمل خود استراحت کافی داشته باشید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. بعد از تقریباً یک تا دو هفته زخم های شما بهبود یافته و تغییر را تا حدودی احساس می کنید.

 بعد از گذشت چند روز می توانید موهای خود را بشویید، اما باید به آرامی، به خصوص در نزدیکی برش ها این کار را انجام دهید.

 نتایج مورد انتظار برای کاشت موی زنانه

ممکن است چند ماه طول بکشد تا رشد قابل توجهی از فولیکول های پیوندی داشته باشید و تا یک سال طول بکشد تا نتایج نهایی عمل خود را ببینید.  همچنین چند ماه طول می کشد تا رشد موهای جدید با طول موهای موجود شما مطابقت پیدا کند.
  نتایج می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به طور کلی موهای ضخیم تر و پرتر
 • خط موی که عقب نشینی نمی کند.
 • تراکم مو با ظاهر طبیعی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • جلوگیری از طاسی

هزینه های کاشت مو در زنان چقدر است ؟

هزینه های کاشت مو به فرد بیمار بستگی دارد زیرا باید ابتدا مشخص شود که فرد به چه تعداد تار مو و به چند جلسه درمان نیاز دارد از دیگر نکاتی که در هزینه کاشت مو برای زنان تاثیر دارد انتخاب نوع پزشک می باشد زیرا پزشکان مختلف در تجربه و توانایی و دیگر نکات با یکدیگر تفاوت هایی را دارند به طور کلی هزینه های کاشت مو به  هزینه های کلینیک، تکنینک کاشت مو، میزان پیاز مو استخراج شده و کم پشتی و طاسی فرد بستگی دارد.

ریزش مو در زنان، پس از کاشت به چه شکل صورت می‌گیرد؟

به طور معمول ریزش مو از ۲ تا ۴ هفته پس از کاشت آغاز شده و تقریباً به مدت ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد. پس از آن موهای کاشته شده به همراه موهای طبیعی شما از ریشه باهم رشد خواهند کرد.

آیا امکان کاشت مو در دوران بارداری وجود دارد؟

ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض بارداری باشد. اگر بعد از بارداری، ریزش مو متوقف نشد یا طاسی موقت نبود، برای کاشت مو می‌توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا می‌توان در دوران شیردهی به نوزاد، کاشت مو را انجام داد؟

به دلیل استفاده از آنتی‌بیوتیک در زمان عمل و دوران نقاهت بهتر است کاشت مو یک سال قبل از زایمان انجام شود.

دکتر مریم نوکنده

متخصص و جراح پوست ومو، زیبایی و لیزر
عضو انجمن متخصصین پوست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.